Véo – noční opancéřovaný přízrak

luskoun velký
zdroj: Wikipedia Commons

Na ostrově Rindja (Rinca) v Indonésii se mluví o tajemném nočním tvoru dorůstající délky až 3 metry, kterého lze vyjímečně spatřit v hustém mangrovníkovém podrostu, jak vybírá termitiště nebo mraveniště. Patří do čeledi luskounů, z nichž největší potvrzený objev se jmenuje Luskoun velký, má 160 cm na délku a váží až 35 kg a patří mezi největšího potvrzeného zástupce této čeledi. O Véovi se tedy zatím jen vedou diskuze, ale jeho přítomnost na ostrově není ani potvrzena ani vyvrácena.

Na ostrov zavítala také skupina odborníků v čele s Ladislavem Herzigem majících za cíl přítomnost Véa ověřit. Podařilo se jim s průvodci projít středem ostrova, kudy vede cesta, ale bylo tomu tak za dne, a tak se nelze divit, že k žádnému převratnému objevu nedošlo. Véo dává přednost hustým porostům a je typický noční lovec, takže ve dne ho lze spatřit jen velmi vyjímečně.

Luskouni mají tělo pokryté hutnými šupinami, kterými nepronikne ani trní a jsou ostré jako žiletky. Občas stojí na zadních opíraje se přitom o dlouhý ocas, jsou to samotáři a žijí v některých oblastech Afriky, Střední a Jižní AMeriky a Asie. Ačkoliv se jedná o ohrožený druh chráněný Úmluvou o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, jsou vyhledávanou pochutinou na talířích gurmánů.

Přítomnost Véa jakožto čeledi z rodu luskounů, která vznikla před několika desítkami miliónů let, zůstává zatím obklopena aerolou tajemna a není tudíž zřejmé, zda je skutečný nebo se jedná jen o báchorku, kterou oživili místní domorodci.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *