
Staré mystické místo, které není tak známé a slavné jako Stonehenge, ale zajisté si také zaslouží naši pozornost. Kamenny kruh, který nemá svou rozsáhlostí v Evropě obdoby, začal vznikat před několika tisíci let asi 150 km od Londýna. Mnoho turistů toto místo vyhledává pro jeho unikátní energii, kterou celé místo vyzařuje.
Jak vlastně celé místo vzniklo?
Kolem roku 3300 př. n. l. stavitelé vyhloubili hluboký kruhový příkop jako základ celého budoucího monumentu. Příkop je široký 5 metrů a je hluboký 7 až 10 metrů. V průměru má asi 420 metrů. Nad tímto příkopem ještě navršili 6 metrů vysoký násep. Vedle Avebury je STonehenge směšně malé. Vešlo by se totiž do jeho plochy téměř osmnáctkrát!
Na vnější straně bylo vztyčeno 98 kamenů, které byly zhotoveny ze sarsenu, což je tentýž křemenitý pískovec, který byl použit i ke stavbě Stonehenge. Kameny, které vážily kolem 40 tun každý, byly uspořádány do kruhu a každý se tyčil až do výšky 4,2 metrů. Uvnitř kruhu byly pak dva menší a několik samostatných monolitů.
K čemu stavba sloužila se můžeme dnes už jen domnívat, ale mimo hlavní části obsahuje památka ještě dvě cesty, které k ní vedou. Jedna zleva Beckhampton Road a doprava West Kenneth Avenue, která vede až ke svatyni, což byla přibližně dvacetimetrová kruhová stavba, kolem které byl kruh o průměru cca 40 metrů z asi čtyřiceti kamenných sloupů.